Prečo ľudia, aby boli zdraví potrebujú slnečné svetlo?
Na prvý pohľad sa to môže zdať zvláštne, pretože vo všeobecnosti nie sme zvyknutí považovať svetlo za dôležitú úlohu v našom zdraví. Sme zvyknutí chápať svetlo ako to, čo zapneme v našom dome, aby sme videli, alebo ako svetlomety nášho auta, ktoré nám umožňujú jazdiť v noci.
Väčšina z nás si hlboko neuvedomuje skutočnosť, že mnoho rôznych typov svetla je u ľudí „bioaktívnych“ (čo znamená, že ovplyvňujú fungovanie ľudských buniek), a že naše zdravie je do značnej miery ovplyvnené dávkovaním týchto rôznych typov svetla, ktoré by sme mali dostávať každý deň.
A čo je najdôležitejšie, musíte pochopiť, že ľudské telo potrebuje svetlo, aby bolo zdravé.
Tak ako ľudské bunky potrebujú živiny z potravy, aj svetlo je nevyhnutnou živinou pre dobré fungovanie našich buniek. Určité vlnové dĺžky svetla môžu pomôcť naštartovať naše bunky, ovplyvniť hormóny a neurotransmitery, vyrovnať našu náladu, zvýšiť fyzickú výkonnosť, urýchliť zotavenie zo stresu, zvýšiť bdelosť, zlepšiť spánok a pozitívne ovplyvniť expresiu našich génov.
Vpustite viac slnečného svetla do svojho života a spoznajte päť „bioaktívnych“ typov svetla.
Kam nechodí slnko, tam chodí lekár.
1. Znižuje krvný tlak
Vystavenie slnečným lúčom spôsobuje, že sa malé množstvo oxidu dusnatého prenáša z našej kože do krvného obehu. Tým sa znižuje vnútorné napätie ciev
a krvný tlak, čo vedie k minimalizácii rizika infarktu a mŕtvice.
2. Znižuje stres a úzkosť
Dánski vedci zistili, že vystavenie slnečnému svetlu môže znížiť našu reakciu na úzkosť a tiež pomôcť regulovať prirodzené cirkadiánne rytmy, ktoré riadia spánkové cykly. Tým pádom máte menej stresu, viac pokoja a kvalitnejšieho spánku.
3. Zlepšuje náladu
Letné dni sú oveľa dlhšie ako zimné, slnko svieti až do neskorého večera. Slnečné svetlo zvyšuje hladinu serotonínu, ktorý je spojený s lepšou náladou a pocitom spokojnosti a pokoja. Podľa austrálskej štúdie môžu ľudia využívať pozitívne účinky slnečného svetla na svoju náladu bez ohľadu na teplotu vzduchu. Slnečné lúče si tak môžeme užívať aj počas chladných dní.
4. Viac vitamínu D
Vitamín D je spojený so zdravými kosťami a funkciou mozgu, ako aj s ďalšími dôležitými telesnými funkciami. Ak budete každý deň aspoň chvíľu na slnku, zvýšite si hladinu vitamínu D a pomôžete si zlepšiť trávenie, chuť do jedla, krvný obeh, kvalitu spánku a posilnite svoje kosti.
5. Pomáha pri chudnutí
Áno! Najlepšie je schudnúť v lete. Produkcia serotonínu, ktorá vzniká pri vystavení sa slnečným lúčom, tiež pomáha obmedziť chuť do jedla. Viac času na slnku nás tiež motivuje k tomu, aby sme trávili viac času vonku a cvičili. Letné dni navyše znamenajú lepšiu dostupnosť zdravého čerstvého ovocia a zeleniny.
Spoznajte päť „bioaktívnych“ typov svetla.
1. Modré svetlo – nastavuje cirkadiánny rytmus v našom mozgu, ktorý následne reguluje množstvo rôznych neurotransmiterov a hormónov
2. UV svetlo – umožňuje nám syntetizovať vitamín D zo slnka
3. Dlhé vlny infračerveného žiarenia – pôsobia tak, že zahrievajú naše bunky (toto je časť slnečného spektra, ktorú cítite ako teplo), čo stimuluje zmeny funkcie buniek, ako aj zmeny krvného obehu /ROYAL SAUNA/
4. Červené svetlo – pôsobí na mitochondrie v našich bunkách a stimuluje zvýšenú produkciu bunkovej energie (ATP) (okrem iných mechanizmov diskutovaných v tejto knihe) /RED LIGHT- ROYAL THERAPY/
5. Blízke infračervené žiarenie (NIR) – pôsobí na rovnakých dráhach ako červené svetlo – najmä v mitochondriách v našich bunkách, aby stimulovalo zvýšenú produkciu bunkovej energie (ATP) /RED LIGHT- ROYAL THERAPY/
Ukazuje sa, že svetlo je v skutočnosti základnou živinou pre ľudí a naše zdravie závisí od získania správnej dávky týchto piatich typov svetla.
Naši predkovia sa nemuseli obávať toho všetkého života vonku na slnku, dokázali dostať presne to, čo telo potrebovalo v správnej dávke.
V posledných niekoľkých generáciách však moderní ľudia prešli na život v interiéri s elektrinou, umelými systémami umelého osvetlenia a obmedzeným vystavením slnku. Preto trpíme na nedostatok svetla a toxicitu, ktoré majú obrovský vplyv na naše zdravie a pohodu.
Niektorí ľudia urobili výpočty rozdielu medzi bývaním vonku a vo vnútri domu a navrhli, že rozdiel v expozícii svetla je zhruba 1000-násobný a v mnohých prípadoch ešte viac!
A to je len jeden bod o intenzite svetla – nehovorí nič o obrovských nedostatkoch pri vystavení špecifickým vlnovým dĺžkam svetla, ako je červené/NIR, vzdialené infračervené a UV svetlo.
Ide o to, že moderným ľuďom chýbajú výhody všetkých týchto piatich vlnových dĺžok svetla a keď nemáme dostatok svetla, má to zdravotné následky.
Aké zdravotné následky nedostatku slnečného svetla?
Najčastejšími zdravotnými problémami súvisiacimi so svetlom, ktoré väčšina ľudí
už pozná, sú nedostatok vitamínu D (z príliš malého UV žiarenia) a narušenie cirkadiánneho rytmu (z príliš malého množstva modrého svetla ráno a príliš veľa umelého svetla v noci).
Len tieto dva zdravotné problémy súvisiace so svetlom sú zodpovedné za masívnu záťaž chorôb v modernom svete. Tieto dva problémy spôsobené nedostatočným a nesprávnym vystavením svetlu sú spojené s desiatkami typov rakoviny, ako aj srdcovými chorobami, obezitou, cukrovkou, neurodegeneratívnymi chorobami a mnohými ďalšími stavmi.
Rovnako ako moderný svet spracovaných potravín vedie k chronickej podvýžive, naše moderné svetelné prostredie (s príliš veľkým množstvom nesprávnych druhov svetla a príliš malým množstvom správnych druhov a so zlým načasovaním) sa nazýva zlé osvetlenie.
Drvivá väčšina ľudí žijúcich v modernom svete trpí chronickým podsvietením a ani si to neuvedomuje, čo má rozsiahle účinky na náš mozog a funkciu orgánov, imunitný systém, hladinu energie, náladu, rovnováhu neurotransmiterov a hladiny hormónov.
Nedostatok slnečného žiarenia je spojený s mnohými chorobami, ako sú:
- Neurodegeneratívne ochorenia, ako Alzheimerova choroba, demencia, roztrúsená skleróza a Parkinsonova choroba
- Desiatky typov rakoviny
- Obezita
- Cukrovka
- Metabolický syndróm
- Ochorenie srdca
Existujú dokonca výskumy, ktoré naznačujú, že nízke hladiny slnečného žiarenia sú rizikovým faktorom pre ľudské zdravie, ktorý je rovnocenný s tým, keď ste fajčiarom cigariet!
Švédska štúdia sa zamerala na takmer 30 000 žien počas 20 rokov (poznámka: štúdie s takým množstvom ľudí sú mimoriadne zriedkavé) a zistila, že ženy s najnižším vystavením slnku mali dvojnásobne vyššiu mieru úmrtnosti v porovnaní so ženami s najväčšie vystavenie slnku.
Ďalším príkladom zlého osvetlenia je vystavenie umelému svetlu v noci (z elektronických zariadení, ako sú telefóny, televízory, počítače, vnútorné osvetlenie atď.), ktoré sú spojené s mnohými chorobami, ako napríklad:
- Početné typy rakoviny
- Depresia
- Priberanie tuku, obezita, cukrovka a metabolický syndróm
- Nespavosť a zlý spánok
- Poruchy nálady
A to je len niekoľko z desiatok zdravotných problémov spojených so zlým osvetlením.
Zdroj: The ultimate guide to red light therapy , 2018 Ari Whitten